Sydkorea i olympiska sommarspelen 1996
| ||||||
Kommitté | Sydkoreas Olympiska Kommitté | |||||
---|---|---|---|---|---|---|
Olympiska sommarspelen 1996 i Atlanta | ||||||
Deltagare | 300 deltagare i 25 grenar | |||||
Fanbärare | Choi Cheon-Sik | |||||
| ||||||
| ||||||
Sydkorea i olympiska sommarspelen | ||||||
1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 | ||||||
Sydkorea i olympiska vinterspelen | ||||||
1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 |
Sydkorea deltog i de olympiska sommarspelen 1996 med en trupp bestående av 300 deltagare, som tog totalt 27 medaljer.[1]
Badminton
- Huvudartikel: Badminton vid olympiska sommarspelen 1996
Baseboll
- Huvudartikel: Baseboll vid olympiska sommarspelen 1996
I gruppspelet mötte alla lag varandra och de fyra bästa lagen (Kuba, USA, Sydkorea och Japan) gick vidare.
Nation | Segrar | Förluster | Tiebreaker |
---|---|---|---|
Kuba | 7 | 0 | |
USA | 6 | 1 | |
Japan | 4 | 3 | 1-0 |
Nicaragua | 4 | 3 | 0-1 |
Nederländerna | 2 | 5 | 2-0 |
Italien | 2 | 5 | 1-2 |
Australien | 2 | 5 | 0-2 |
Sydkorea | 1 | 6 |
Basket
- Huvudartikel: Basket vid olympiska sommarspelen 1996
- Herrar
- Gruppspel
|
|
- Damer
- Gruppspel
|
|
Bordtennis
- Huvudartikel: Bordtennis vid olympiska sommarspelen 1996
Boxning
- Huvudartikel: Boxning vid olympiska sommarspelen 1996
- Bae Gi-Ung
- Sin Su-Yeong
- Första omgången — Förlorade mot Ramaz Paliani (Ryssland), 7-10
- Sin Eun-Cheol
- Han Hyeong-Min
- Bae Ho-Jo
- Lee Wan-Gyun
- Mun Im-Cheol
- Första omgången — Förlorade mot Bertrand Tetsia (Kamerun), 2-12
- Go Yeong-Sam
Brottning
- Huvudartikel: Brottning vid olympiska sommarspelen 1996
Bågskytte
- Huvudartikel: Bågskytte vid olympiska sommarspelen 1996
- Oh Kyo-Moon - Bronsmatch, Brons (5-1)
- Kim Bo-Ram - Kvartsfinal, 5:e plats (3-1)
- Jang Yong-Ho - Kvartsfinal, 7:e plats (3-1)
- Kim Kyung-Wook - Final, Guld (6-0)
- Kim So-Jun - Kvartsfinal, 6:e plats (3-1)
- Yoon Hye-Young - Åttondelsfinal, 9:e plats (2-1)
- Oh, Kim och Jang - Final, Silver (3-1)
- Kim, Kim och Yoon - Final, Guld (4-0)
Cykling
- Huvudartikel: Cykling vid olympiska sommarspelen 1996
Landsväg
- Kim Yong-Mi
- Final — fullföljde inte (→ ingen placering)
Bana
- Cho Ho-Sung
- Final — 6 poäng (→ 7:e plats)
Fotboll
- Huvudartikel: Fotboll vid olympiska sommarspelen 1996
- Herrar
Coach: Anatoliy Byshovets
|
- Gruppspel
Spelade | Vinster | Oavgjorda | Förluster | Gjorda mål | Insläppta mål | Poäng | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Mexiko | 3 | 1 | 2 | 0 | 2 | 1 | 5 |
Ghana U23 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 4 |
Sydkorea U23 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 4 |
Italien U23 | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 5 | 3 |
Friidrott
- Huvudartikel: Friidrott vid olympiska sommarspelen 1996
- Sung Hee-Jun
- Kval — NM (→ gick inte vidare)
- Lee Bong-Ju — 2:12,39 (→ Silver)
- Kim Yi-Yong — 2:16,17 (→ 12:e plats)
- Kim Wan-Ki — fullföljde inte (→ ingen placering)
- Lee Young-Sun
- Kval — 58,66m (→ gick inte vidare)
- Lee Myung-Sun
- Kval — 16,92m (→ gick inte vidare)
- Oh Mi-Ja — 2:36,54 (→ 30:e plats)
- Kang Soon-Duk — fullföljde inte (→ ingen placering)
- Lee Mi-Kyung — fullföljde inte (→ ingen placering)
Fäktning
- Huvudartikel: Fäktning vid olympiska sommarspelen 1996
- Kim Yeong-Ho
- Kim Yong-Guk
- Jeong Su-Gi
- Jeong Su-Gi, Kim Yong-Guk, Kim Yeong-Ho
- Yang Noe-Seong
- Jang Tae-Seok
- Lee Sang-Gi
- Jang Tae-Seok, Lee Sang-Gi, Yang Noe-Seong
- Yu Sang-Ju
- Seo Seong-Jun
- Lee Hyo-Geun
- Lee Hyo-Geun, Seo Seong-Jun, Yu Sang-Ju
- Jeon Mi-Gyeong
- Go Jeong-Jeon
- Kim Hui-Jeong
- Lee Geum-Nam
- Kim Hui-Jeong, Go Jeong-Jeon, Lee Geum-Nam
Gymnastik
- Huvudartikel: Gymnastik vid olympiska sommarspelen 1996
Handboll
- Huvudartikel: Handboll vid olympiska sommarspelen 1996
- Damer
- Gruppspel
Lag | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sydkorea | 3 | 3 | 0 | 0 | 83 | 60 | +23 | 6 |
Norge | 3 | 2 | 0 | 1 | 79 | 66 | +13 | 4 |
Tyskland | 3 | 1 | 0 | 2 | 70 | 73 | −3 | 2 |
Angola | 3 | 0 | 0 | 3 | 49 | 82 | −33 | 0 |
Resultat | ||||
---|---|---|---|---|
Sydkorea | 25–21 | 33–20 | 25–19 | |
Norge | 21–25 | 28–23 | 30–18 | |
Tyskland | 20–33 | 23–28 | 27–12 | |
Angola | 19–25 | 18–30 | 12–27 |
- Slutspel
Semifinaler | Final | ||||||
Danmark | 23 | ||||||
Norge | 19 | ||||||
Danmark | 37 | ||||||
Sydkorea | 33 | ||||||
Bronsmatch | |||||||
Ungern | 25 | Ungern | 20 | ||||
Sydkorea | 39 | Norge | 18 |
Judo
- Huvudartikel: Judo vid olympiska sommarspelen 1996
Kanotsport
- Huvudartikel: Kanotsport vid olympiska sommarspelen 1996
Landhockey
- Huvudartikel: Landhockey vid olympiska sommarspelen 1996
Coach: Kim Sang-Ryul
- Koo Jin-Soo
- Shin Seok-Kyo
- Han Beung-Kook
- You Myung-Keun
- Cho Myung-Jun
- Jeon Jong-Ha
- You Seung-Jin
- Park Shin-Heum
- Kang Keon-Wook
- Kim Jong-Yi
- Jeong Yong-Kyun
- Song Seung-Tae
- Kim Yong-Bae
- Hong Kyung-Suep
- Kim Young-Kyu
- Kim Yoon
- Gruppspel
Lag | Spelade | W | D | L | GF | GA | Poäng | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nederländerna | 5 | 4 | 1 | 0 | 14 | 6 | +8 | 9 |
Australien | 5 | 3 | 1 | 1 | 13 | 7 | +6 | 7 |
Storbritannien | 5 | 1 | 3 | 1 | 8 | 8 | 0 | 5 |
Sydkorea | 5 | 1 | 2 | 2 | 12 | 13 | –1 | 4 |
Sydafrika | 5 | 0 | 3 | 2 | 7 | 12 | –5 | 3 |
Malaysia | 5 | 0 | 2 | 3 | 7 | 15 | –8 | 2 |
- Damer
Lag | Spelade | W | D | L | GF | GA | GD | Poäng |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Australien | 7 | 6 | 1 | 0 | 24 | 4 | +20 | 13 |
Sydkorea | 7 | 4 | 2 | 1 | 18 | 9 | +9 | 10 |
Storbritannien | 7 | 3 | 2 | 2 | 12 | 11 | +1 | 8 |
Nederländerna | 7 | 3 | 2 | 2 | 15 | 15 | 0 | 8 |
USA | 7 | 2 | 2 | 3 | 8 | 11 | –3 | 6 |
Tyskland | 7 | 2 | 1 | 4 | 10 | 11 | –1 | 5 |
Argentina | 7 | 2 | 1 | 4 | 7 | 21 | –14 | 5 |
Spanien | 7 | 0 | 1 | 6 | 5 | 17 | –12 | 1 |
Modern femkamp
- Huvudartikel: Modern femkamp vid olympiska sommarspelen 1996
- Herrar
- Kim Mi-Sub – 5367 poäng (11:e plats)
Rodd
- Huvudartikel: Rodd vid olympiska sommarspelen 1996
Segling
- Huvudartikel: Segling vid olympiska sommarspelen 1996
Simhopp
- Huvudartikel: Simhopp vid olympiska sommarspelen 1996
- Lee Jong-hee
- Kval — 293,52 (→ gick inte vidare, 32:a plats)
- Im Youn-gi
- Kval — 180,15 (→ gick inte vidare, 31:a plats)
- Kim Yeo-young
- Kval — 166,56 (→ gick inte vidare, 32:a plats)
Tennis
- Huvudartikel: Tennis vid olympiska sommarspelen 1996
Spelare | Gren | Omgång 1 | Omgång 2 | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Motståndare Poäng | Placering | ||
Choi Young-ja | Damsingel | Joannette Kruger (RSA) W 6-7(5-7), 6-2, 6-1 | Brenda Schultz-McCarthy (NED) L 2-6, 4-6 | Gick inte vidare |
Referenser
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/KOR/summer/1996/ Arkiverad 22 december 2008 hämtat från the Wayback Machine. Sports-reference.com (engelska)
|