Sydafrika i olympiska spelen
| |||
Kommitté | Sydafrikas olympiska kommitté | ||
---|---|---|---|
Sydafrika i olympiska sommarspelen | |||
1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 | |||
Sydafrika i olympiska vinterspelen | |||
1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 • 2018 • 2022 |
Sydafrika har deltagit vid olympiska sommarspelen sedan 1904, däremot inte mellan 1964 och 1988 då de inte deltog, eftersom man var avstängda på grund av Apartheidregimen. Sju gånger har landet deltagit i olympiska vinterspelen.
Medaljer
Guld | Silver | Brons | Totalt antal medaljer |
---|---|---|---|
27 | 33 | 29 | 89 |
Medaljer efter sporter
Sport | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|
Friidrott | 9 | 13 | 6 | 28 |
Simning | 7 | 7 | 6 | 20 |
Boxning | 6 | 4 | 9 | 19 |
Tennis | 3 | 2 | 1 | 6 |
Cykling | 1 | 4 | 3 | 8 |
Rodd | 1 | 1 | 1 | 3 |
Skytte | 0 | 1 | 0 | 1 |
Surfing | 0 | 1 | 0 | 1 |
Kanotsport | 0 | 0 | 1 | 1 |
Rugby | 0 | 0 | 1 | 1 |
Triathlon | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt (11 sporter) | 27 | 33 | 29 | 89 |
Lista över medaljörer
Medalj | Namn | Spel | Sport | Gren |
---|---|---|---|---|
Guld | Walker, ReggieReggie Walker | London 1908 | Friidrott | Herrarnas 100 m |
Silver | Hefferon, CharlesCharles Hefferon | London 1908 | Friidrott | Herrarnas maraton |
Guld | McArthur, KenKen McArthur | Stockholm 1912 | Friidrott | Herrarnas maraton |
Guld | Lewis, RudolphRudolph Lewis | Stockholm 1912 | Cykling | Herrarnas tempolopp |
Guld | Kitson, HaroldHarold Kitson Winslow, CharlesCharles Winslow | Stockholm 1912 | Tennis | Herrdubbel utomhus |
Guld | Winslow, CharlesCharles Winslow | Stockholm 1912 | Tennis | Herrsingel utomhus |
Silver | Gitsham, ChristianChristian Gitsham | Stockholm 1912 | Friidrott | Herrarnas maraton |
Silver | Kitson, HaroldHarold Kitson | Stockholm 1912 | Tennis | Herrsingel utomhus |
Guld | Rudd, BevilBevil Rudd | Antwerpen 1920 | Friidrott | Herrarnas 400 m |
Guld | Walker, ClarenceClarence Walker | Antwerpen 1920 | Boxning | Herrarnas bantamvikt |
Guld | Raymond, LouisLouis Raymond | Antwerpen 1920 | Tennis | Herrsingel |
Silver | Dafel, HenryHenry Dafel Oosterlak, JackJack Oosterlak Oldfield, ClarenceClarence Oldfield Rudd, BevilBevil Rudd | Antwerpen 1920 | Friidrott | Herrarnas 4×400 m stafett |
Silver | Kaltenbrunn, HenryHenry Kaltenbrunn | Antwerpen 1920 | Cykling | Herrarnas tempolopp |
Silver | Smith, WilliamWilliam Smith Walker, JamesJames Walker | Antwerpen 1920 | Cykling | Herrarnas tandem |
Silver | Smith, DavidDavid Smith Bodley, RobertRobert Bodley Buchanan, FerdinandFerdinand Buchanan Morgan, FrederickFrederick Morgan | Antwerpen 1920 | Skytte | Herrarnas lagtävling, armégevär 600 meter liggande |
Brons | Rudd, BevilBevil Rudd | Antwerpen 1920 | Friidrott | Herrarnas 800 m |
Brons | Walker, JamesJames Walker Smith, WilliamWilliam Smith Kaltenbrunn, HenryHenry Kaltenbrunn Goosen, HarryHarry Goosen | Antwerpen 1920 | Cykling | Herrarnas lagförföljelse |
Brons | Winslow, CharlesCharles Winslow | Antwerpen 1920 | Tennis | Herrsingel |
Guld | Smith, William H.William H. Smith | Paris 1924 | Boxning | Herrarnas bantamvikt |
Silver | Atkinson, SydneySydney Atkinson | Paris 1924 | Friidrott | Herrarnas 110 m häck |
Brons | McMaster, CecilCecil McMaster | Paris 1924 | Friidrott | Herrarnas 10 km gång |
Guld | Atkinson, SydneySydney Atkinson | Amsterdam 1928 | Friidrott | Herrarnas 110 m häck |
Brons | Isaacs, HarryHarry Isaacs | Amsterdam 1928 | Boxning | Herrarnas bantamvikt |
Brons | Rennie, RhodaRhoda Rennie van der Goes, FreddieFreddie van der Goes Bedford, MaryMary Bedford Russell, KathleenKathleen Russell | Amsterdam 1928 | Simning | Damernas 4×100 m frisim |
Guld | Stevens, LawrenceLawrence Stevens | Los Angeles 1932 | Boxning | Herrarnas lättvikt |
Guld | Carstens, DavidDavid Carstens | Los Angeles 1932 | Boxning | Herrarnas lätt tungvikt |
Brons | Clark, MarjorieMarjorie Clark | Los Angeles 1932 | Friidrott | Damernas 80 m häck |
Brons | Peirce, ErnestErnest Peirce | Los Angeles 1932 | Boxning | Herrarnas mellanvikt |
Brons | Maakal, JennyJenny Maakal | Los Angeles 1932 | Simning | Damernas 400 m frisim |
Silver | Catterall, CharlesCharles Catterall | Berlin 1936 | Boxning | Herrarnas fjädervikt |
Guld | Dreyer, GeraldGerald Dreyer | London 1948 | Boxning | Herrarnas lättvikt |
Guld | Hunter, GeorgeGeorge Hunter | London 1948 | Boxning | Herrarnas lätt tungvikt |
Silver | Shepherd, DennisDennis Shepherd | London 1948 | Boxning | Herrarnas fjädervikt |
Brons | Arthur, JohnJohn Arthur | London 1948 | Boxning | Herrarnas tungvikt |
Guld | Brand, EstherEsther Brand | Helsingfors 1952 | Friidrott | Damernas höjdhopp |
Guld | Harrison, JoanJoan Harrison | Helsingfors 1952 | Simning | Damernas 100 m ryggsim |
Silver | Hasenjager, DaphneDaphne Hasenjager | Helsingfors 1952 | Friidrott | Damernas 100 m |
Silver | van Schalkwyk, TheunisTheunis van Schalkwyk | Helsingfors 1952 | Boxning | Herrarnas lätt mellanvikt |
Silver | Robinson, RaymondRaymond Robinson Thomas Shardelow | Helsingfors 1952 | Cykling | Herrarnas tandem |
Silver | Estman, GeorgeGeorge Estman Robert Fowler Thomas Shardelow Alfred Swift | Helsingfors 1952 | Cykling | Herrarnas lagförföljelse |
Brons | Toweel, WillieWillie Toweel | Helsingfors 1952 | Boxning | Herrarnas flugvikt |
Brons | Leisching, LeonardLeonard Leisching | Helsingfors 1952 | Boxning | Herrarnas fjädervikt |
Brons | Nieman, AndriesAndries Nieman | Helsingfors 1952 | Boxning | Herrarnas tungvikt |
Brons | Robinson, RaymondRaymond Robinson | Helsingfors 1952 | Cykling | Herrarnas tempolopp |
Brons | Bekker, DanielDaniel Bekker | Melbourne 1956 | Boxning | Herrarnas tungvikt |
Brons | Loubscher, HenryHenry Loubscher | Melbourne 1956 | Boxning | Herrarnas lätt weltervikt |
Brons | Swift, AlfredAlfred Swift | Melbourne 1956 | Cykling | Herrarnas tempolopp |
Brons | Abernethy, MoiraMoira Abernethy Jeanette Myburgh Natalie Myburgh Susan Roberts | Melbourne 1956 | Simning | Damernas 4×100 m frisim |
Silver | Bekker, DanielDaniel Bekker | Rom 1960 | Boxning | Herrarnas tungvikt |
Brons | Spence, MalcolmMalcolm Spence | Rom 1960 | Friidrott | Herrarnas 400 m |
Brons | Meyers, WilliamWilliam Meyers | Rom 1960 | Boxning | Herrarnas fjädervikt |
Silver | Meyer, ElanaElana Meyer | Barcelona 1992 | Friidrott | Damernas 10 000 m |
Silver | Ferreira, WayneWayne Ferreira Piet Norval | Barcelona 1992 | Tennis | Herrdubbel |
Guld | Thugwane, JosiaJosia Thugwane | Atlanta 1996 | Friidrott | Herrarnas maraton |
Guld | Heyns, PenelopePenelope Heyns | Atlanta 1996 | Simning | Damernas 100 m bröstsim |
Guld | Heyns, PenelopePenelope Heyns | Atlanta 1996 | Simning | Damernas 200 m bröstsim |
Silver | Sepeng, HezekielHezekiel Sepeng | Atlanta 1996 | Friidrott | Herrarnas 800 m |
Brons | Kriel, MarianneMarianne Kriel | Atlanta 1996 | Simning | Damernas 100 m ryggsim |
Silver | Cloete, HestrieHestrie Cloete | Sydney 2000 | Friidrott | Damernas höjdhopp |
Silver | Parkin, TerenceTerence Parkin | Sydney 2000 | Simning | Herrarnas 200 m bröstsim |
Brons | Herbert, LlewellynLlewellyn Herbert | Sydney 2000 | Friidrott | Herrarnas 400 m häck |
Brons | Kruger, FrantzFrantz Kruger | Sydney 2000 | Friidrott | Herrarnas diskuskastning |
Brons | Heyns, PenelopePenelope Heyns | Sydney 2000 | Simning | Damernas 100 m bröstsim |
Guld | Ferns, LyndonLyndon Ferns Ryk Neethling Roland Mark Schoeman Darian Townsend | Aten 2004 | Simning | Herrarnas 4×100 m frisim |
Silver | Mulaudzi, MbulaeniMbulaeni Mulaudzi | Aten 2004 | Friidrott | Herrarnas 800 m |
Silver | Cloete, HestrieHestrie Cloete | Aten 2004 | Friidrott | Damernas höjdhopp |
Silver | Schoeman, Roland MarkRoland Mark Schoeman | Aten 2004 | Simning | Herrarnas 100 m frisim |
Brons | Cech, DonovanDonovan Cech Ramon di Clemente | Aten 2004 | Rodd | Herrarnas tvåa utan styrman |
Brons | Schoeman, Roland MarkRoland Mark Schoeman | Aten 2004 | Simning | Herrarnas 50 m frisim |
Silver | Mokoena, KhotsoKhotso Mokoena | Peking 2008 | Friidrott | Herrarnas längdhopp |
Guld | Ndlovu, SizweSizwe Ndlovu Brittain, MatthewMatthew Brittain Smith, JohnJohn Smith Thompson, JamesJames Thompson | London 2012 | Rodd | Herrarnas lättvikts-fyra utan styrman |
Guld | van der Burgh, CameronCameron van der Burgh | London 2012 | Simning | Herrarnas 100 m bröstsim |
Guld | le Clos, ChadChad le Clos | London 2012 | Simning | Herrarnas 200 m fjärilsim |
Guld | Semenya, CasterCaster Semenya | London 2012 | Friidrott | Damernas 800 m |
Silver | le Clos, ChadChad le Clos | London 2012 | Simning | Herrarnas 100 m fjärilsim |
Brons | Hartley, BridgitteBridgitte Hartley | London 2012 | Kanotsport | Damernas K-1 500 m |
Guld | van Niekerk, WaydeWayde van Niekerk | Rio de Janeiro 2016 | Friidrott | Herrarnas 400 m |
Guld | Semenya, CasterCaster Semenya | Rio de Janeiro 2016 | Friidrott | Damernas 800 m |
Silver | le Clos, ChadChad le Clos | Rio de Janeiro 2016 | Simning | Herrarnas 200 m frisim |
Silver | Keeling, ShaunShaun Keeling Brittain, LawrenceLawrence Brittain | Rio de Janeiro 2016 | Rodd | Herrarnas tvåa utan styrman |
Silver | le Clos, ChadChad le Clos | Rio de Janeiro 2016 | Simning | Herrarnas 100 m fjärilsim |
Silver | van der Burgh, CameronCameron van der Burgh | Rio de Janeiro 2016 | Simning | Herrarnas 100 m bröstsim |
Silver | Manyonga, LuvoLuvo Manyonga | Rio de Janeiro 2016 | Friidrott | Herrarnas längdhopp |
Silver | Viljoen, SunetteSunette Viljoen | Rio de Janeiro 2016 | Friidrott | Damernas spjutkastning |
Brons | Kolbe, CheslinCheslin Kolbe de Jongh, JuanJuan de Jongh Senatla, SeabeloSeabelo Senatla Geduld, JustinJustin Geduld Brown, KyleKyle Brown Afrika, CecilCecil Afrika Smith, KwaggaKwagga Smith Kok, WernerWerner Kok Specman, RoskoRosko Specman Snyman, PhilipPhilip Snyman Sage, DylanDylan Sage Hougaard, FrancoisFrancois Hougaard Agaba, TimTim Agaba | Rio de Janeiro 2016 | Sjumannarugby | Herrarnas turnering |
Brons | Schoeman, HenriHenri Schoeman | Rio de Janeiro 2016 | Triathlon | Herrarnas tävling |
Guld | Schoenmaker, TatjanaTatjana Schoenmaker | Tokyo 2020 | Simning | Damernas 200 m bröstsim |
Silver | Schoenmaker, TatjanaTatjana Schoenmaker | Tokyo 2020 | Simning | Damernas 100 m bröstsim |
Silver | Buitendag, BiancaBianca Buitendag | Tokyo 2020 | Surfing | Damernas tävling |
Externa länkar
- ”Sydafrika”. Internationella olympiska kommittén. https://www.olympic.org/south-africa.
- ”Sydafrika”. Olympedia.com. http://www.olympedia.org/countries/RSA.
- ”Olympic Analytics/RSA”. olympanalyt.com. http://olympanalyt.com/OlympAnalytics.php?param_pagetype=MedalsByGames¶m_country=RSA.
|
|