Italien deltog i de olympiska sommarspelen 1984 med en trupp bestående av 268 deltagare, och totalt tog landet 32 medaljer.
Basket
- Herrar
- Gruppspel
- Slutspel
Boxning
Lätt flugvikt
- Salvatore Todisco → Silver
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Gerard Hawkins (IRL), 5:0
- Kvartsfinal — Besegrade Rafael Ramos (PUR), 4:1
- Semifinal — Besegrade Keith Mwila (ZAM), 5:0
- Final — Förlorade mot Paul Gonzales (USA), walk-over
Bantamvikt
- Maurizio Stecca → Guld
- Första omgången — Bye
- Andra omgången — Besegrade Phillip Sutcliffe (IRE), 5:0
- Tredje omgången — Besegrade Star Zulu (ZAM), 5:0
- Kvartsfinal — Besegrade Robinson Pitalua (COL), 5:0
- Semifinal — Besegrade Pedro Nolasco (DOM), 5:0
- Final — Besegrade Héctor Lopez (MEX), 4:1
Mellanvikt
- Noe Cruciani
- Första omgången – Besegrade Paul Kamela (CMR), 5:0
- Andra omgången – Förlorade mot Pedro van Raamsdonk (HOL), 0:5
Tungvikt
- Angelo Musone → Brons
- Första omgången – Besegrade James Omondi (KEN), 5:0
- Andra omgången – Besegrade Kaliq Singh (IND), walk-over
- Kvartsfinal – Besegrade Håkan Brock (SWE), 5:0
- Semifinal – Förlorade mot Henry Tillman (USA), 0:5
Supertungvikt
- Francesco Damiani → Silver
- Första omgången – Bye
- Kvartsfinal – Besegrade Willie Isangura (TNZ), RSC-2
- Semifinal – Besegrade Robert Wells (GBR), RSC-3
- Final – Förlorade mot Tyrell Biggs (USA), 1:4
Brottning
Bågskytte
Damernas individuella
- Ester Robertson — 2435 poäng (→ 21:a plats)
Herrarnas individuella
Cykling
Herrarnas linjelopp
- Alberto Volpi — + 4:10 (→ 13:e plats)
- Stefano Colagè — fullföljde inte (→ ingen placering)
- Roberto Pagnin — fullföljde inte (→ ingen placering)
- Renato Piccolo — fullföljde inte (→ ingen placering)
Damernas linjelopp
- Maria Canins — 2:11:14 (→ 5:e plats)
- Luisa Seghezzi — 2:13:28 (→ 9:e plats)
- Roberta Bonanomi — 2:15:13 (→ 23:e plats)
Fotboll
Gruppspel | Spelade | Vinster | Oavgjorda | Förluster | Gjorda mål | Insläppta mål | Poäng |
Italien | 3 | 2 | 0 | 1 | 2 | 1 | 4 |
Egypten | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 3 | 3 |
USA | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 2 | 3 |
Costa Rica | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 7 | 2 |
- Slutspel
Friidrott
- Herrar
Herrarnas 100 meter
Herrarnas 200 meter
Herrarnas 800 meter
- Donato Sabia
- Riccardo Materazzi
Herrarnas 1 500 meter
- Riccardo Materazzi
- Stefano Mei
- Claudio Patrignani
Herrarnas 5 000 meter
- Piero Selvaggio
- Heat — 14:04,74 (→ gick inte vidare)
- Antonio Selvaggio
- Heat — 13:55,73 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 10 000 meter
Herrarnas maraton
- Giovanni d'Aleo
- Final — 2:20:12 (→ 35:e plats)
- Marco Marchei
- Final — 2:22:38 (→ 43:e plats)
Herrarnas 110 meter häck
Herrarnas 3 000 meter hinder
Herrarnas 4 x 100 meter stafett
Herrarnas 4 x 400 meter stafett
Herrarnas längdhopp
Herrarnas tresteg
- Dario Badinelli
- Kval — 16,13m (→ gick inte vidare)
Herrarnas spjutkastning
- Agostino Ghesini
- Kval — 72,96m (→ gick inte vidare, 23:e plats)
Herrarnas stavhopp
- Mauro Barella
- Kval — 5,35m
- Final — 5,30m (→ 8:e plats)
Herrarnas kulstötning
- Marco Montelatici
- Kval — 20,14 m
- Final — 19,98 m (→ 6:e plats)
Herrarnas diskuskastning
- Luciano Zerbini
- Final — 63,50m (→ 7:e plats)
Herrarnas släggkastning
- Orlando Bianchini
- Kval — 74,02m
- Final — 75,94m (→ 4:e plats)
- Giampaolo Urlando
- Kval — 72,42m
- Final — 75,96m (→ slutade fyra men blev diskvalificerad på grund av förbjudna medel)
- Lucio Serrani
- Kval — 70,64m (→ gick inte vidare)
Herrarnas 20 kilometer gång
- Carlo Mattioli
- Final – 1:25:07 (→ 5:e plats)
- Alessandro Pezzatini
- Final – 1:32:27 (→ 28:e plats)
Herrarnas 50 kilometer gång
- Raffaello Ducceschi
- Final – 3:59:26 (→ 5:e plats)
- Damer
Damernas 200 meter
Damernas 400 meter
Damernas 800 meter
Damernas 1 500 meter
Damernas 3 000 meter
- Agnese Possamai
- Heat — 8,45,84
- Final — 9,10,82 (→ 10:e plats)
Damernas maraton
- Laura Fogli
- Final — 2:29:28 (→ 9:e plats)
- Alba Milana
- Final — 2:33:01 (→ 12:e plats)
- Paola Moro
- Final — 2:37:06 (→ 20:e plats)
Damernas 400 meter häck
- Giuseppina Cirulli
- Heat — 57,49
- Semifinal — 56,45 (→ gick inte vidare)
Damernas 4 x 400 meter stafett
- Patrizia Lombardo
- Cosetta Campana
- Marisa Masullo
- Erica Rossi
- Giuseppina Cirulli
Damernas höjdhopp
Damernas spjutkastning
- Fausta Quintavalla
- Kval — 57,66m (→ gick inte vidare)
Fäktning
Herrarnas florett
Herrarnas florett, lag
Herrarnas värja
Herrarnas värja, lag
Herrarnas sabel
Herrarnas sabel, lag
Damernas florett
Damernas florett, lag
Gymnastik
Judo
Kanotsport
Konstsim
Modern femkamp
Herrarnas individuella tävling
Herrarnas lagtävling
- Daniele Masala, Carlo Massullo och Pier Paolo Cristofori - 16060 poäng (Guld)
Ridsport
Rodd
Segling
Simhopp
- Herrarnas 3 m
- Piero Italiani
- Kval — 573,69
- Final — 578,94 (→ 6:e plats)
Volleyboll
Referenser