Gimnastică la Jocurile Olimpice de vară din 2012
Gimnastică la Jocurile Olimpice din 2012 | ||||
Loc : | Londra | |||
Prezențe la Olimpiadă : | a 27-a ediție | |||
Număr de probe : | 20 (10 fem. și 10 masc.) | |||
Participanți : | 324 | |||
Gimnastică după olimpiadă | ||||
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 • 2024 | ||||
Recapitulare |
Probele sportive de gimnastică la Jocurile Olimpice de vară din 2012 se desfășoară în trei discipline diferite : gimnastică artistică, gimnastică ritmică și la trambulină. Probele de gimnastică artistică s-au desfășurat la arena O2 din Londra între 28 iulie și 7 august 2012. Probele de gimnastică ritmică s-au desfășurat la arena Wembley din Londra între 9 și 12 august 2012. Probele la trambulină s-au desfășurat la arena O2 din Londra între 3 și 4 august 2012.
Calendar competițional
C | Calificări | F | Finală |
Probă↓/Dată → | Sâm 28 | Dum 29 | Lun 30 | Mar 31 | Mie 1 | Joi 2 | Dum 5 | Lun 6 | Mar 7 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Individual compus, masculin | C | F | |||||||
Echipe, masculin | F | ||||||||
Sărituri, masculin | F | ||||||||
Sol, masculin | F | ||||||||
Cal cu mânere, masculin | F | ||||||||
Inele, masculin | F | ||||||||
Paralele, masculin | F | ||||||||
Bară, masculin | F | ||||||||
Individual compus, feminin | C | F | |||||||
Echipe, feminin | F | ||||||||
Sărituri, feminin | F | ||||||||
Sol, feminin | F | ||||||||
Paralele inegale, feminin | F | ||||||||
Bârnă, feminin | F |
Probă↓/Dată → | Joi 9 | Vin 10 | Sâm 11 | Dun 12 |
---|---|---|---|---|
Individual compus | C | F | ||
Echipe compus | F |
Categorie↓/Dată → | Vin 3 | Sâm 4 | ||
---|---|---|---|---|
Masculin | C | F | ||
Feminin | C | F |
Medaliați
Gimnastică artistică
Masculin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Echipe compus | China Chen Yibing Feng Zhe Guo Weiyang Zhang Chenglong Zou Kai | Japonia Ryohei Kato Kazuhito Tanaka Yusuke Tanaka Kōhei Uchimura Koji Yamamuro | Regatul Unit Sam Oldham Daniel Purvis Louis Smith Kristian Thomas Max Whitlock |
Individual compus | Kōhei Uchimura (Japonia) | Marcel Nguyen (Germania) | Danell Leyva (Statele Unite ale Americii) |
Sol | Zou Kai (Republica Populară Chineză) | Kōhei Uchimura (Japonia) | Denis Ableazin (Rusia) |
Cal cu mânere | Krisztián Berki (Ungaria) | Louis Smith (Regatul Unit) | Max Whitlock (Regatul Unit) |
Inele | Arthur Zanetti (Brazilia) | Chen Yibing (Republica Populară Chineză) | Matteo Morandi (Italia) |
Sărituri | Yang Hak-Seon (Coreea de Sud) | Denis Ableazin (Rusia) | Ihor Radivilov (Ucraina) |
Paralele | Feng Zhe (Republica Populară Chineză) | Marcel Nguyen (Germania) | Hamilton Sabot (Franța) |
Bară | Epke Zonderland (Țările de Jos) | Fabian Hambüchen (Germania) | Zou Kai (Republica Populară Chineză) |
Feminin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Echipe compus | Statele Unite ale Americii Gabrielle Douglas Jordyn Wieber Alexandra Raisman Kyla Ross McKayla Maroney | Rusia Aliya Mustafina Viktoria Komova Ksenia Afanasyeva Anastasia Grishina Maria Paseka | România Cătălina Ponor Larisa Iordache Diana Bulimar Sandra Izbașa Diana Chelaru |
Individual compus | Statele Unite ale Americii Gabrielle Douglas | Rusia Viktoria Komova | Rusia Aliya Mustafina |
Sărituri | România Sandra Izbașa | Statele Unite ale Americii McKayla Maroney | Rusia Maria Paseka |
Sol | Statele Unite ale Americii Alexandra Raisman | România Cătălina Ponor | Rusia Aliya Mustafina |
Paralele inegale | Rusia Aliya Mustafina | China He Kexin | Regatul Unit Beth Tweddle |
Bârnă | China Deng Linlin | China Sui Lu | Statele Unite ale Americii Alexandra Raisman |
Gimnastică ritmică
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Echipe compus | Evgenia Kanaeva Rusia (RUS) | Daria Dmitrieva Rusia (RUS) | Liubov Cearkașîna Belarus (BLR) |
Individual compus | Rusia (RUS) Ksenia Dudkina Alina Makarenko Uliana Donskova Anastasia Blizniuk Karolina Sevasteanova Anastasia Nazarenko | Belarus (BLR) Marîna Hancharova Anastasia Ivankova Nataliya Leșcîk Aliaksandra Narkevici Ksenia Sankovici Alina Tumilovici | Italia (ITA) Elisa Blanchi Romina Laurito Marta Pagnini Elisa Santoni Anzhelika Savrayuk Andreea Stefanescu |
Trambulină
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Individual masculin | Dong Dong (Republica Populară Chineză) | Dmitry Ushakov (Ucraina) | Lu Chunlong (Republica Populară Chineză) |
Individual feminin | Rosannagh MacLennan (Canada) | Huang Shanshan (Republica Populară Chineză) | He Wenna (Republica Populară Chineză) |
Note
- ^ „Gymnastics - Artistic - Schedule & Results”. Arhivat din original la . Accesat în .
|first1=
lipsă|last1=
în Authors list (ajutor) - ^ „Gymnastics - Rhythmic - Schedule & Results”. Arhivat din original la . Accesat în .
|first1=
lipsă|last1=
în Authors list (ajutor) - ^ „Trampoline - Schedule & Results”. Arhivat din original la . Accesat în .
|first1=
lipsă|last1=
în Authors list (ajutor)
Legături externe
Gimnastică la London2012.com[nefuncțională]
|
|