Tessa Virtue
London, Ontario
Holy Names High School
Honoris causa
Medlem av Order of Canada (2020)[1]
Tessa Virtue på Commons
Tessa Virtue (født 1989) er en canadisk kunstløper. Hun konkurrerer i isdans med Scott Moir. De vant gull under vinter-OL 2010 og 2018. I vinter-OL 2014 vant de sølv bak Meryl Davis og Charlie White. De har syv medaljer fra verdensmesterskap; gull i 2010, 2012 og 2017, sølv i 2008, 2011 og 2013, samt bronse i 2009. De har vunnet det canadiske mesterskapet åtte ganger (2008–2010, 2012–2014, 2017–2018), de fire kontinentenes mesterskap tre ganger (2008, 2012 og 2017) og juniorverdensmesterskapet én gang (2006).
OL-medaljer
- 2018 Pyeongchang - Gull i kunstløp, isdans Canada
- 2010 Vancouver - Gull i kunstløp, isdans Canada
- 2018 Pyeongchang - Gull i kunstløp, lagkonkurranse Canada
- 2014 Sotsji - Sølv i kunstløp, isdans Canada
- 2014 Sotsji - Sølv i kunstløp, lagkonkurranse Canada
VM-medaljer
- VM 2017 Helsingfors - Gull i kunstløp, isdans
- VM 2012 Nice - Gull i kunstløp, isdans
- VM 2010 Torino - Gull i kunstløp, isdans
- VM 2013 London, Ontario - Sølv i kunstløp, isdans
- VM 2011 Moskva - Sølv i kunstløp, isdans
- VM 2008 Göteborg - Sølv i kunstløp, isdans
- VM 2009 Los Angeles - Bronse i kunstløp, isdans
Konkurransehøydepunkter
Etter 2006
(med Moir)
Resultater | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Internasjonalt | ||||||||
Konkurranse | 06–07 | 07–08 | 08–09 | 09–10 | 10–11 | 11–12 | 12–13 | 13–14 |
Kunstløp under OL | 1. | 2. | ||||||
VM i kunstløp | 6. | 2. | 3. | 1. | 2. | 1. | 2. | |
Fire kontinentenes mesterskap | 3. | 1. | 2. | 1. | 2. | |||
Grand Prix-finale | 4. | 2. | 2. | 2. | 2. | |||
Skate Canada International | 2. | 1. | 1. | 1. | 1. | 1. | ||
Trophee Eric Bompard | 4. | 1. | 1. | 1. | ||||
NHK Trophy | 2. | |||||||
Nasjonalt | ||||||||
Canadisk mesterskap | 2. | 1. | 1. | 1. | 1. | 1. | 1. |
Før 2006
Hendelse | 01–02 | 02–03 | 03–04 | 04–05 | 05–06 |
---|---|---|---|---|---|
Fire kontinentenes mesterskap | 3. | ||||
Junior-VM | 11. | 2. | 1. | ||
Junior Grand Prix-finale | 2. | 1. | |||
Junior Grand Prix (Canada) | 1. | ||||
Junior Grand Prix (Andorra) | 1. | ||||
Junior Grand Prix (Kina) | 1. | ||||
Junior Grand Prix (Frankrike) | 2. | ||||
Junior Grand Prix (Kroatia) | 4. | ||||
Junior Grand Prix (Slovakia) | 6. | ||||
NACS Thornhill | 1. J. | ||||
Western Ontario Sectionals | 1. J. | 1. J. | 1. | ||
Canadisk mesterskap | 3. | 7. J. | 1. J. | 4. | 3. |
J. står for juniornivå.
Referanser
- ^ www.gg.ca[Hentet fra Wikidata]
Eksterne lenker
- (de) Tessa Virtue – Munzinger Sportsarchiv
- (en) Tessa Virtue – Olympics.com
- (en) Tessa Virtue – Olympic.org
- (en) Tessa Virtue – Olympedia
- (en) Tessa Virtue – Canadian Olympic Committee
- (en) Tessa Virtue – ISU
- v
- d
- r
Olympiske mestere i kunstløp – Isdans
- 1976: Ljudmila Pakhomova / Aleksandr Grosjkov
- 1980: Natalja Linitsjuk / Gennadij Karponosov
- 1984: Jayne Torvill / Christopher Dean
- 1988: Natalja Bestemjanova / Andrej Bukin
- 1992: Marina Klimova / Sergej Ponomarenko
- 1994: Oksana Grisjtsjuk / Jevgenij Platov
- 1998: Oksana Grisjtsjuk / Jevgenij Platov
- 2002: Marina Anisina / Gwendal Peizerat
- 2006: Tatjana Navka / Roman Kostomarov
- 2010: Tessa Virtue / Scott Moir
- 2014: Meryl Davis / Charlie White
- 2018: Tessa Virtue / Scott Moir
- 2022: Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron