Olimpiai érmesek listája északi összetettben
Ebben a szócikkben az orosz nevek magyaros átírásban szerepelnek. |
Ebben a szócikkben a japán nevek magyaros átírásban és keleti névsorrendben szerepelnek. |
Északi összetett a téli olimpiai játékokon | ||||||||||||||||
Sportág | Északi összetett | |||||||||||||||
Sportág szövetsége | FIS | |||||||||||||||
Versenyszámok | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Olimpiai játékok | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Ez a lap az olimpiai érmesek listája északi összetettben 1924-től 2022-ig.
Összesített éremtáblázat
(A táblázatokban Magyarország és a rendező nemzet sportolói eltérő háttérszínnel, az egyes számoszlopok legmagasabb értéke vagy értékei vastagítással kiemelve.)
A téli olimpiai játékok összesített éremtáblázata északi összetettben | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Norvégia (NOR) | 15 | 12 | 8 | 35 |
2. | Németország (GER) | 6 | 6 | 4 | 16 |
3. | Finnország (FIN) | 4 | 8 | 2 | 14 |
4. | Ausztria (AUT) | 3 | 2 | 11 | 16 |
5. | NDK (GDR) | 3 | 0 | 4 | 7 |
6. | Japán (JPN) | 2 | 3 | 2 | 7 |
7. | Franciaország (FRA) | 2 | 1 | 1 | 4 |
8. | NSZK (FRG) | 2 | 1 | 0 | 3 |
9. | Egyesült Államok (USA) | 1 | 3 | 0 | 4 |
10. | Svájc (SUI) | 1 | 2 | 1 | 4 |
11. | Egyesült Német Csapat (EUA) | 1 | 0 | 1 | 2 |
12. | Szovjetunió (URS) | 0 | 1 | 2 | 3 |
13. | Svédország (SWE) | 0 | 1 | 1 | 2 |
14. | Olaszország (ITA) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Lengyelország (POL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Oroszország (RUS) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 40 | 40 | 40 | 120 |
Egyéni
Normálsánc, 10 km sífutás
- 18 km: 1924 és 1936–1952
- 19,7 km: 1928
- 18,2 km: 1932
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1924, Chamonix | Thorleif Haug Norvégia (NOR) | Thoralf Strømstad Norvégia (NOR) | Johan Grøttumsbråten Norvégia (NOR) |
1928, St. Moritz | Johan Grøttumsbråten Norvégia (NOR) | Hans Vinjarengen Norvégia (NOR) | Jon Snersrud Norvégia (NOR) |
1932, Lake Placid | Johan Grøttumsbråten Norvégia (NOR) | Ole Stenen Norvégia (NOR) | Hans Vinjarengen Norvégia (NOR) |
1936, Garmisch- Partenkirchen | Oddbjørn Hagen Norvégia (NOR) | Olaf Hoffsbakken Norvégia (NOR) | Sverre Brodahl Norvégia (NOR) |
1948, St. Moritz | Heikki Hasu Finnország (FIN) | Martti Huhtala Finnország (FIN) | Sven Israelsson Svédország (SWE) |
1952, Oslo | Simon Slåttvik Norvégia (NOR) | Heikki Hasu Finnország (FIN) | Sverre Stenersen Norvégia (NOR) |
1956, Cortina d’Ampezzo | Sverre Stenersen Norvégia (NOR) | Bengt Eriksson Svédország (SWE) | Franciszek Gąsienica Groń Lengyelország (POL) |
1960, Squaw Valley | Georg Thoma Egyesült Német Csapat (EUA) | Tormod Knutsen Norvégia (NOR) | Nyikolaj Guszakov Szovjetunió (URS) |
1964, Innsbruck | Tormod Knutsen Norvégia (NOR) | Nyikolaj Kiszeljov Szovjetunió (URS) | Georg Thoma Egyesült Német Csapat (EUA) |
1968, Grenoble | Franz Keller NSZK (FRG) | Alois Kälin Svájc (SUI) | Andreas Kunz NDK (GDR) |
1972, Szapporo | Ulrich Wehling NDK (GDR) | Rauno Miettinen Finnország (FIN) | Karl-Heinz Luck NDK (GDR) |
1976, Innsbruck | Ulrich Wehling NDK (GDR) | Urban Hettich NSZK (FRG) | Konrad Winkler NDK (GDR) |
1980, Lake Placid | Ulrich Wehling NDK (GDR) | Jouko Karjalainen Finnország (FIN) | Konrad Winkler NDK (GDR) |
1984, Szarajevó | Tom Sandberg Norvégia (NOR) | Jouko Karjalainen Finnország (FIN) | Jukka Ylipulli Finnország (FIN) |
1988, Calgary | Hippolyt Kempf Svájc (SUI) | Klaus Sulzenbacher Ausztria (AUT) | Allar Levandi Szovjetunió (URS) |
1992, Albertville | Fabrice Guy Franciaország (FRA) | Sylvain Guillaume Franciaország (FRA) | Klaus Sulzenbacher Ausztria (AUT) |
1994, Lillehammer | Fred Børre Lundberg Norvégia (NOR) | Kóno Takanori Japán (JPN) | Bjarte Engen Vik Norvégia (NOR) |
1998, Nagano | Bjarte Engen Vik Norvégia (NOR) | Samppa Lajunen Finnország (FIN) | Valerij Sztoljarov Oroszország (RUS) |
2002, Salt Lake City | Samppa Lajunen Finnország (FIN) | Jaakko Tallus Finnország (FIN) | Felix Gottwald Ausztria (AUT) |
2006, Torino | Georg Hettich Németország (GER) | Felix Gottwald Ausztria (AUT) | Magnus Moan Norvégia (NOR) |
2010, Vancouver | Jason Lamy-Chappuis Franciaország (FRA) | Johnny Spillane Egyesült Államok (USA) | Alessandro Pittin Olaszország (ITA) |
2014, Szocsi | Eric Frenzel Németország (GER) | Akito Watabe Japán (JPN) | Magnus Krog Norvégia (NOR) |
2018, Phjongcshang | Eric Frenzel Németország (GER) | Akito Watabe Japán (JPN) | Lukas Klapfer Ausztria (AUT) |
2022, Peking | Vinzenz Geiger Németország (GER) | Jørgen Graabak Norvégia (NOR) | Lukas Greiderer Ausztria (AUT) |
Nagysánc, 10 km sífutás
- 7,5 km: 2002–2006
- 10 km: 2010–
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
2002, Salt Lake City | Samppa Lajunen Finnország (FIN) | Ronny Ackermann Németország (GER) | Felix Gottwald Ausztria (AUT) |
2006, Torino | Felix Gottwald Ausztria (AUT) | Magnus Moan Norvégia (NOR) | Georg Hettich Németország (GER) |
2010, Vancouver | Bill Demong Egyesült Államok (USA) | Johnny Spillane Egyesült Államok (USA) | Bernhard Gruber Ausztria (AUT) |
2014, Szocsi | Jørgen Graabak Norvégia (NOR) | Magnus Moan Norvégia (NOR) | Fabian Rießle Németország (GER) |
2018, Phjongcshang | Johannes Rydzek Németország (GER) | Fabian Rießle Németország (GER) | Eric Frenzel Németország (GER) |
2022, Peking | Jørgen Graabak Norvégia (NOR) | Jens Lurås Oftebro Norvégia (NOR) | Vatabe Akito Japán (JPN) |
Csapat
Nagysánc, 4 × 5 km sífutás
- Normálsánc: 1988–2002
- Nagysánc: 2006–
- 3 × 10 km: 1988–1994
- 4 × 5 km: 1998–
Olimpia | 1 Arany | 2 Ezüst | 3 Bronz |
1988, Calgary | NSZK (FRG) Thomas Müller Hans-Peter Pohl Hubert Schwarz | Svájc (SUI) Fredy Glanzmann Hippolyt Kempf Andreas Schaad | Ausztria (AUT) Hansjörg Aschenwald Günther Csar Klaus Sulzenbacher |
1992, Albertville | Japán (JPN) Mikata Reiicsi Kóno Takanori Ogivara Kendzsi | Norvégia (NOR) Knut Tore Apeland Fred Børre Lundberg Trond-Einar Elden | Ausztria (AUT) Klaus Ofner Stefan Kreiner Klaus Sulzenbacher |
1994, Lillehammer | Japán (JPN) Kóno Takanori Abe Maszasi Ogivara Kendzsi | Norvégia (NOR) Knut Tore Apeland Bjarte Engen Vik Fred Børre Lundberg | Svájc (SUI) Jean-Yves Cuendet Hippolyt Kempf Andreas Schaad |
1998, Nagano | Norvégia (NOR) Halldor Skard Kenneth Braaten Bjarte Engen Vik Fred Børre Lundberg | Finnország (FIN) Samppa Lajunen Jari Mantila Tapio Nurmela Hannu Manninen | Franciaország (FRA) Sylvain Guillaume Nicolas Bal Ludovic Roux Fabrice Guy |
2002, Salt Lake City | Finnország (FIN) Jari Mantila Hannu Manninen Jaakko Tallus Samppa Lajunen | Németország (GER) Björn Kircheisen Georg Hettich Marcel Höhlig Ronny Ackermann | Ausztria (AUT) Christoph Bieler Michael Gruber Mario Stecher Felix Gottwald |
2006, Torino | Ausztria (AUT) Michael Gruber Christoph Bieler Felix Gottwald Mario Stecher | Németország (GER) Björn Kircheisen Georg Hettich Ronny Ackermann Jens Gaiser | Finnország (FIN) Antti Kuisma Anssi Koivuranta Jaakko Tallus Hannu Manninen |
2010, Vancouver | Ausztria (AUT) Bernhard Gruber Felix Gottwald Mario Stecher David Kreiner | Egyesült Államok (USA) Brett Camerota Todd Lodwick Johnny Spillane Bill Demong | Németország (GER) Johannes Rydzek Tino Edelmann Eric Frenzel Björn Kircheisen |
2014, Szocsi | Norvégia (NOR) Jørgen Graabak Håvard Klemetsen Magnus Krog Magnus Moan | Németország (GER) Eric Frenzel Björn Kircheisen Fabian Rießle Johannes Rydzek | Ausztria (AUT) Christoph Bieler Bernhard Gruber Lukas Klapfer Mario Stecher |
2018, Phjongcshang | Németország (GER) Vinzenz Geiger Fabian Rießle Eric Frenzel Johannes Rydzek | Norvégia (NOR) Jan Schmid Espen Andersen Jarl Magnus Riiber Jørgen Graabak | Ausztria (AUT) Wilhelm Denifl Lukas Klapfer Bernhard Gruber Mario Seidl |
2022, Peking | Norvégia (NOR) Espen Bjørnstad Espen Andersen Jens Lurås Oftebro Jørgen Graabak | Németország (GER) Manuel Faißt Julian Schmid Eric Frenzel Vinzenz Geiger | Japán (JPN) Vatabe Josito Nagai Hideaki Vatabe Akito Jamamoto Rjóta |
Források
- Nordic Combined (angol nyelven). olympedia.org. (Hozzáférés: 2022. január 19.)
Kapcsolódó szócikkek
- Északisí-világbajnokságok érmeseinek listája (északi összetett)
- Olimpiaportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap