2006 Oregon primary election
Oregon Legislative Assembly
The following table shows all primary candidates for the Oregon state legislature in 2006. For the general election, see Oregon statewide elections, 2006#Results.
Senate District, incumbent, county(s) | House District, incumbent | Democratic Candidates | Republican Candidates | notes |
---|---|---|---|---|
1 Jeff Kruse Curry (Coos) (Douglas) | ||||
1 Wayne Krieger | Wayne Krieger | |||
2 Susan Morgan | Susan Morgan | |||
2 Jason Atkinson Josephine | Atkinson ran for Governor, received 22% | |||
3 Gordon Anderson | Howard Owens | Ron Maurer | ||
4 Dennis Richardson | Richard Koopmans | Dennis Richardson | ||
3 Alan Bates Jackson | Alan Bates | Lynn Aiello | ||
5 Peter Buckley | Peter Buckley | |||
6 Sal Esquivel | Mike Moran | Sal Esquivel | ||
4 Floyd Prozanski (Douglas) (Lane) | Floyd Prozanski | Bill Eddie | ||
7 Bruce Hanna | Bruce Hanna | |||
8 Paul Holvey | Paul R. Holvey | Andrew Hill | ||
5 Joanne Verger Lincoln (Lane) (Douglas) (Coos) (Yamhill) (Tillamook) | ||||
9 Arnie Roblan | Arnie Roblan | Al Pearn | ||
10 Alan Brown | Jean Cowan | Alan Brown | ||
6 Bill Morrisette (Lane) (Linn) | Bill Morrisette | Renee Lindsey | ||
11 Phil Barnhart | Phil Barnhart | |||
12 Elizabeth Terry Beyer | Terry Beyer | Bill Lioio | ||
7 Vicki Walker (Lane) | Vicki L. Walker | Jim Torrey | ||
13 Robert Ackerman | Nancy Nathanson | Thomas Ray Albright | ||
14 Debi Farr | Chris Edwards | Debi Farr | ||
8 Frank Morse (Benton) (Linn) | Mario E. Magana | Frank Morse | ||
15 Andy Olson | Sam H.W Sappington | Andy Olson | ||
16 Sara Gesler | Sara A. Gesler | Robin M. Brown | ||
9 Roger Beyer (Clackamas) (Linn) | ||||
17 Jeff Kropf | Dan Thackaberry | Jeff Kropf | ||
18 Mac Sumner | Jim Gilbert |
| ||
10 Jackie Winters (Marion) | Paul Evans | Jackie Winters | ||
19 Kevin Cameron | Brian Grisham | Kevin Cameron | ||
20 Vicki Berger | Connie Garcia | Vicki Berger | ||
Senate District, incumbent, county(s) | House District, incumbent | Democratic Candidates | Republican Candidates | notes |
11 Peter Courtney (Marion) | Peter Courtney | Jared Thatcher | ||
21 Billy Dalto | Brian Clem | Billy Dalto | ||
22 Betty Komp | Betty Komp | Carl Wieneke | ||
12 Gary George (Polk) (Yamhill) | ||||
23 Brian Boquist | Jason Brown | Brian Boquist | ||
24 Donna Nelson | Sal Peralta | Donna Nelson | ||
13 Charles Starr (Washington) (Yamhill) (Polk) | Rick Ross |
|
| |
25 Kim Thatcher |
| Kim Thatcher | ||
26 Jerry Krummel | Lee Coleman | Jerry Krummel | ||
14 Ryan Deckert D (Washington) | ||||
27 Mark Hass |
| Dominic Biggi | ||
28 Jeff Barker | Jeff Barker |
| ||
15 Bruce Starr (Washington) | John Napolitano | Bruce Starr | ||
29 Chuck Riley | Chuck Riley |
| ||
30 Derrick Kitts | David Edwards | Everett Curry | ||
16 Betsy Johnson D Clatsop Columbia (Tillamook) (Washington) | Betsy Johnson (MD) | Don Fell | ||
31 Brad Witt | Brad Witt (MD) | Mike Kocher | ||
32 Deborah Boone | Deborah Boone | Norm Myers | ||
17 Charlie Ringo D (Multnomah) |
| Oregonian endorsement of Avakian in Dem primary | ||
33 Mitch Greenlick |
| Mark Eggleston | ||
34 Brad Avakian | Suzanne Bonamici | Joan Draper | ||
18 Ginny Burdick D (Multnomah) (Washington) | ||||
35 Larry Galizio | Larry Galizio (MD) | Shirley Parsons | ||
36 Mary Nolan | Mary Nolan (MD) | |||
19 Richard Devlin D (Clackamas) | Richard Devlin (MD) | David Newell | ||
37 Scott Bruun |
| Scott Bruun | ||
38 Greg Macpherson | Greg Macpherson (MD) | Fred Bremner | ||
20 Kurt Schrader (Clackamas) | Kurt Schrader | Thomas F. Lemons | ||
39 Wayne Scott | Mike Caudle | Wayne Scott | ||
40 Dave Hunt | Dave Hunt Archived 2021-04-11 at the Wayback Machine | |||
Senate District, incumbent, county(s) | House District, incumbent | Democratic Candidates | Republican Candidates | notes |
21 Kate Brown (Multnomah) | ||||
41 Carolyn Tomei | Carolyn Tomei (MD) | |||
42 Diane Rosenbaum |
|
| ||
22 Margaret Carter (Multnomah) | ||||
43 Chip Shields | Chip Shields (MD) | |||
44 Gary Hansen |
| Jay Kushner |
| |
23 Avel Gordly (Multnomah) | ||||
45 Jackie Dingfelder | Jackie Dingfelder (MD) | |||
46 Steve March |
| William Cornett |
| |
24 Frank Shields (Multnomah) |
| T.J. Reilly |
| |
47 Jeff Merkley | Jeff Merkley (MD) | Bruce McCain | ||
48 Mike Shaufler | Mike Schaufler (MD) | Dave Mowry | ||
25 Laurie Monnes Anderson (Multnomah) | ||||
49 Karen Minnis | Rob Brading (MD) | Karen Minnis | ||
50 John Lim | Jill Selman-Ringer (MD) | John Lim | ||
26 Rick Metsger D (Multnomah) (Clackamas) Hood River | Rick Metsger (MD) | Carol York | ||
51 Linda Flores |
| Linda Flores | ||
52 Patti Smith | Suzanne VanOrman (MD) | Patti Smith | ||
27 Ben Westlund (Deschutes) |
| |||
53 Gene Whisnant | Bill A. Smith | Gene Whisnant | ||
54 Chuck Burley | Phil Philiben | Chuck Burley | ||
28 Doug Whitsett Lake Crook Klamath (Deschutes) (Jackson) | ||||
55 George Gilman | George Gilman | |||
56 Bill Garrard | James Calvert | Bill Garrard | ||
29 David Nelson Morrow Umatilla Union Wallowa | ||||
57 Greg Smith | Nancy Wolfe[permanent dead link] | Greg Smith | ||
58 Bob Jenson | Ben Talley | Bob Jenson | ||
30 Ted Ferrioli Wasco Sherman Gilliam Jefferson Wheeler (Deschutes) Grant Baker Harney Malheur | ||||
59 John Dallum | Jim Gilbertson | John Dallum | ||
60 Tom Butler | Peter Hall | Tom Butler | ||
Senate District, incumbent, county(s) | House District, incumbent | Democratic Candidates | Republican Candidates | notes |
Judicial races
Dist. num & county(s) | Position | incumbent | candidates | notes |
---|---|---|---|---|
1 - Jackson | 9 |
| ||
2 - Lane | 14 |
| ||
3 - Marion | 2 |
| ||
4 - Multnomah | 31 | Gernant |
| Cheryl Albrecht was endorsed by the Oregonian and the Portland Mercury. Albrecht was also voted #1 candidate by Multnomah County lawyers. |
5 - Clackamas | 11 |
| ||
6 - Morrow, Umatilla | 5 |
| ||
7 - Gilliam, Hood River, Sherman, Wasco, Wheeler | ||||
8 - Baker | ||||
9 - Malheur | ||||
10 - Union, Wallowa | ||||
11 - Deschutes | ||||
12 - Polk | ||||
13 - Klamath | ||||
14 - Josephine | ||||
15 - Coos, Curry | ||||
16 - Douglas | ||||
17 - Lincoln | ||||
18 - Clatsop | 3 |
| ||
19 - Columbia | ||||
20 - Washington | 6 |
| ||
13 |
| |||
21 - Benton | ||||
22 - Crook, Jefferson | ||||
23 - Linn | ||||
24 - Grant, Harney | ||||
25 - Yamhill | ||||
26 - Lake | ||||
27 - Tillamook |