Plavání na Letních olympijských hrách 2012
Plavání na Letních olympijských hrách 2012 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Základní údaje | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pořadatel | Mezinárodní plavecká federace Mezinárodní olympijský výbor | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dějiště | Londýnské centrum plaveckých sportů | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Datum | 28. července - 4. srpna 2012 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Soutěže | 34 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Startující | 950 od 166 zemí | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Soutěže | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Plavání na Letních olympijských hrách 2012 probíhalo ve dnech 28. července až 4. srpna 2012 v Londýnském centru plaveckých sportů pro bazénové disciplíny a v Hyde Parku pro dálkové plavání. Obě místa se nacházejí v Londýně. Celkem se závodilo v 34 disciplínách.
Přehled medailí
Pořadí | Země | Zlato | Stříbro | Bronz | Celkově |
---|---|---|---|---|---|
1 | Spojené státy americké (USA) | 16 | 9 | 6 | 31 |
2 | Čína (CHN) | 5 | 2 | 3 | 10 |
3 | Francie (FRA) | 4 | 2 | 1 | 7 |
4 | Nizozemsko (NED) | 2 | 1 | 1 | 4 |
5 | Jihoafrická republika (RSA) | 2 | 1 | 0 | 3 |
6 | Maďarsko (HUN) | 2 | 0 | 1 | 3 |
7 | Austrálie (AUS) | 1 | 6 | 3 | 10 |
8 | Tunisko (TUN) | 1 | 0 | 1 | 2 |
9 | Litva (LTU) | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | Japonsko (JPN) | 0 | 3 | 8 | 11 |
11 | Rusko (RUS) | 0 | 2 | 2 | 4 |
12 | Bělorusko (BLR) | 0 | 2 | 0 | 2 |
Španělsko (ESP) | 0 | 2 | 0 | 2 | |
Jižní Korea (KOR) | 0 | 2 | 0 | 2 | |
15 | Velká Británie (GBR) | 0 | 1 | 2 | 3 |
Kanada (CAN) | 0 | 1 | 2 | 3 | |
17 | Brazílie (BRA) | 0 | 1 | 1 | 2 |
18 | Německo (GER) | 0 | 1 | 0 | 1 |
19 | Itálie (ITA) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Celkem | 34 | 36 | 32 | 102 |
V závodě na 200 m volným způsobem mužů získali Sun Jang z Číny a Pak Te-hwan u Jižní Koreje za shodný čas oba stříbrné medaile.
Medailisté
Muži
Kategorie | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
50 m volný způsob | Florent Manaudou Francie (FRA) | Cullen Jones Spojené státy americké (USA) | César Cielo Filho Brazílie (BRA) |
100 m volný způsob | Nathan Adrian Spojené státy americké (USA) | James Magnussen Austrálie (AUS) | Brent Hayden Kanada (CAN) |
200 m volný způsob | Yannick Agnel Francie (FRA) | Pak Te-hwan Jižní Korea (KOR) | neudělena |
Sun Jang Čína (CHN) | |||
400 m volný způsob | Sun Jang Čína (CHN) | Pak Te-hwan Jižní Korea (KOR) | Peter Vanderkaay Spojené státy americké (USA) |
1500 m volný způsob | Sun Jang Čína (CHN) | Ryan Cochrane Kanada (CAN) | Oussama Mellouli Tunisko (TUN) |
100 m znak | Matt Grevers Spojené státy americké (USA) | Nick Thoman Spojené státy americké (USA) | Rjosuke Irie Japonsko (JPN) |
200 m znak | Tyler Clary Spojené státy americké (USA) | Rjosuke Irie Japonsko (JPN) | Ryan Lochte Spojené státy americké (USA) |
100 m prsa | Cameron van der Burgh Jihoafrická republika (RSA) | Christian Sprenger Austrálie (AUS) | Brendan Hansen Spojené státy americké (USA) |
200 m prsa | Dániel Gyurta Maďarsko (HUN) | Michael Jamieson Velká Británie (GBR) | Rjo Tateiši Japonsko (JPN) |
100 m motýlek | Michael Phelps Spojené státy americké (USA) | Chad le Clos Jihoafrická republika (RSA) | neudělena |
Jevgenij Korotyškin Rusko (RUS) | |||
200 m motýlek | Chad le Clos Jihoafrická republika (RSA) | Michael Phelps Spojené státy americké (USA) | Takeši Macuda Japonsko (JPN) |
200 m polohový závod | Michael Phelps Spojené státy americké (USA) | Ryan Lochte Spojené státy americké (USA) | László Cseh Maďarsko (HUN) |
400 m polohový závod | Ryan Lochte Spojené státy americké (USA) | Thiago Pereira Brazílie (BRA) | Kósuke Hagino Japonsko (JPN) |
4 × 100 m volný způsob | Francie (FRA) Yannick Agnel Alain Bernard Fabien Gilot Clément Lefert Amaury Leveaux Jérémy Stravius | Spojené státy americké (USA) Nathan Adrian Ricky Berens Jimmy Feigen Matt Grevers Cullen Jones Jason Lezak Ryan Lochte Michael Phelps | Rusko (RUS) Sergej Fesikov Andrej Grečin Danila Izotov Jevgenij Lagunov Nikita Lobincev Vladimir Morozov |
4 × 200 m volný způsob | Spojené státy americké (USA) Ricky Berens Conor Dwyer Charlie Houchin Ryan Lochte Matt McLean Michael Phelps Davis Tarwater | Francie (FRA) Yannick Agnel Grégory Mallet Clément Lefert Amaury Leveaux Jérémy Stravius | Čína (CHN) Taj Ťün Ťiang Chaj-čchi Lü Č'-wu Li Jün-čchi Sun Jang Chao Jün |
4 × 100 m polohový závod | Spojené státy americké (USA) Nathan Adrian Matt Grevers Brendan Hansen Cullen Jones Tyler McGill Michael Phelps Nick Thoman Eric Shanteau | Japonsko (JPN) Takuro Fudžii Rjosuke Irie Kosuke Kitadžima Takeši Macuda | Austrálie (AUS) Tommaso D'Orsogna James Magnussen Brenton Rickard Christian Sprenger Hayden Stoeckel Matt Targett |
10 km maratón | Oussama Mellouli Tunisko (TUN) | Thomas Lurz Německo (GER) | Richard Weinberger Kanada (CAN) |
Ženy
Kategorie | Zlato | Stříbro | Bronz |
---|---|---|---|
50 m volný způsob | Ranomi Kromowidjojová Nizozemsko (NED) | Alexandra Herasimenjová Bělorusko (BLR) | Marleen Veldhuisová Nizozemsko (NED) |
100 m volný způsob | Ranomi Kromowidjojová Nizozemsko (NED) | Alexandra Herasimenjová Bělorusko (BLR) | Tang Yi Čína (CHN) |
200 m volný způsob | Allison Schmittová Spojené státy americké (USA) | Camille Muffatová Francie (FRA) | Bronte Barrattová Austrálie (AUS) |
400 m volný způsob | Camille Muffatová Francie (FRA) | Allison Schmittová Spojené státy americké (USA) | Rebecca Adlingtonová Velká Británie (GBR) |
800 m volný způsob | Katie Ledecká Spojené státy americké (USA) | Mireia Belmonteová Španělsko (ESP) | Rebecca Adlingtonová Velká Británie (GBR) |
100 m znak | Missy Franklinová Spojené státy americké (USA) | Emily Seebohmová Austrálie (AUS) | Aja Terakawaová Japonsko (JPN) |
200 m znak | Missy Franklinová Spojené státy americké (USA) | Anastasija Zujevová Rusko (RUS) | Elizabeth Beiselová Spojené státy americké (USA) |
100 m prsa | Rūta Meilutytė Litva (LTU) | Rebecca Soniová Spojené státy americké (USA) | Satomi Suzukiová Japonsko (JPN) |
200 m prsa | Rebecca Soniová Spojené státy americké (USA) | Satomi Suzukiová Japonsko (JPN) | Julija Jefimovová Rusko (RUS) |
100 m motýlek | Dana Vollmerová Spojené státy americké (USA) | Lu Jing Čína (CHN) | Alicia Couttsová Austrálie (AUS) |
200 m motýlek | Ťiao Liou-jang Čína (CHN) | Mireia Belmonteová Španělsko (ESP) | Nacumi Hošiová Japonsko (JPN) |
200 m polohový závod | Jie Š'-wen Čína (CHN) | Alicia Couttsová Austrálie (AUS) | Caitlin Leverenzová Spojené státy americké (USA) |
400 m polohový závod | Jie Š'-wen Čína (CHN) | Elizabeth Beiselová Spojené státy americké (USA) | Li Süan-sü Čína (CHN) |
4 × 100 m volný způsob | Austrálie (AUS) Alicia Couttsová Cate Campbellová Brittany Elmslieová Yolane Kuklaová Emily Seebohmová Melanie Schlangerová Libby Trickettová | Nizozemsko (NED) Inge Dekkerová Femke Heemskerková Ranomi Kromowidjojová Hinkelien Schreuderová Marleen Veldhuisová | Spojené státy americké (USA) Natalie Coughlinová Missy Franklinová Jessica Hardyová Lia Neal Allison Schmittová Amanda Weirová |
4 × 200 m volný způsob | Spojené státy americké (USA) Alyssa Andersonová Missy Franklinová Lauren Perdueová Allison Schmittová Dana Vollmerová Shannon Vreelandová | Austrálie (AUS) Angie Bainbridgeová Bronte Barrattová Alicia Couttsová Brittany Elmslieová Blair Evansová Jade Neilsenová Kylie Palmerová Melanie Schlangerová | Francie (FRA) Coralie Balmyová Charlotte Bonnetová Ophélie-Cyrielle Étienneová Margaux Farrellová Mylène Lazareová Camille Muffatová |
4 × 100 m polohový závod | Spojené státy americké (USA) Rachel Bootsmaová Claire Donahueová Missy Franklinová Jessica Hardyová Breeja Larsonová Allison Schmittová Rebecca Soniová Dana Vollmerová | Austrálie (AUS) Alicia Couttsová Brittany Elmslieová Leisel Jonesová Melanie Schlangerová Emily Seebohmová | Japonsko (JPN) Juka Katoová Satomi Suzukiová Aja Terakawaová Haruka Uedaová |
10 km maratón | Éva Risztovová Maďarsko (HUN) | Haley Andersonová Spojené státy americké (USA) | Martina Grimaldiová Itálie (ITA) |
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Swimming at the 2012 Summer Olympics na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Plavání na Letních olympijských hrách 2012 na Wikimedia Commons
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Swimming at the 2012 Summer Olympics na anglické Wikipedii.
Sporty na Letních olympijských hrách 2012 v Londýně | |
---|---|
Atletika • Badminton • Basketbal • Box • Cyklistika • Fotbal • Gymnastika (sportovní, moderní, trampolína) • Házená • Jachting • Jezdectví • Judo • Kanoistika • Lukostřelba • Moderní pětiboj • Plavání • Plážový volejbal • Pozemní hokej • Skoky do vody • Sportovní střelba • Stolní tenis • Synchronizované plavání • Šerm • Taekwondo • Tenis • Triatlon • Veslování • Vodní pólo • Volejbal • Vzpírání • Zápas |
Portály: Sport