Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Tipus | disciplina esportiva olímpica |
---|---|
Esport | natació |
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 2020 i esports aquàtics als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
Nombre de participants | 950 |
Localització i Dates | |
Localització | Centre Aquàtic de Tòquio (Tatsumi) 35° 39′ 04″ N, 139° 48′ 54″ E / 35.6511°N,139.8151°E / 35.6511; 139.8151 |
Data | 2021 |
Competició | |
Resultat | |
100 m braça femení | Lydia Jacoby |
100 m papallona femení | Margaret MacNeil |
100 m papallona masculí | Caeleb Dressel |
100 m braça masculí | Adam Peaty |
100 m lliures femení | Emma McKeon |
Relleus 4x100 m lliures femenins | Austràlia als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
Relleus 4x100 m lliures masculins | Estats Units als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
Relleus 4x200 m lliures masculins | Gran Bretanya als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
100 m lliures masculí | Caeleb Dressel |
100 m esquena femení | Kaylee McKeown |
200 m braça femení | Tatjana Schoenmaker |
100 m esquena masculí | Ievgueni Rilov (Comitè Olímpic Rus) |
200 m braça masculí | Zac Stubblety-Cook |
200 m papallona femení | Zhang Yufei |
200 m papallona masculí | Kristóf Milák |
200 m lliures femení | Ariarne Titmus |
200 m estils femení | Yui Ohashi |
50 m lliures femení | Emma McKeon |
50 m lliures masculí | Caeleb Dressel |
200 m estils masculí | Wang Shun |
1500 metres lliures femení | Katie Ledecky |
200 m esquena masculí | Ievgueni Rilov (Comitè Olímpic Rus) |
400 metres lliures femení | Ariarne Titmus |
1500 m lliures masculí | Robert Finke |
200 m esquena femení | Kaylee McKeown |
400 m estils masculí | Chase Kalisz |
Relleus 4x100 metres estils femenins | Kaylee McKeown |
400 metres lliures masculins | Ahmed Hafnaoui |
400 m estils femení | Yui Ohashi |
Relleus 4x200 m lliures femenins | Xina als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
Relleus 4x100 metres estils masculins | Estats Units als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
Relleus 4x100 metres estils mixtos | Gran Bretanya als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
800 m lliures femení | Katie Ledecky |
800 m lliures masculí | Robert Finke |
200 m lliures masculí | Thomas Dean |
10 quilòmetres natació femení | Ana Marcela Cunha |
10 quilòmetres masculins | Florian Wellbrock |
Altres | |
Cobertura mediàtica | cobertura de l'NBC de la natació als Jocs Olímpics d'estiu de 2020 |
← 2016 2024 → |
La natació és un dels esports que es disputaran als Jocs Olímpics d'Estiu de 2020, realitzats a la ciutat de Tòquio, Japó. Les proves es disputaran entre el 24 de juliol i el 5 d'agost de 2021. Programat inicialment pel 2020, els Jocs es van ajornar per la pandèmia de COVID-19 i es van reprogramar pel 2021.[1] La natació va comptar amb un total de 37 proves (18 per a homes i dones i 1 de mixta), amb la inclusió dels 800 metres lliures masculins, els 1500 metres lliures femenins i el relleu mixt dels 4 × 100 metres. Les proves de piscina es disputaran al Centre Aquàtic de Tòquio, mentre les proves d'aigües obertes es disputaran a l'Odaiba Marine Park.
Programa
S | Sèries | ½ | Semifinals | F | Final |
M = Sessió matinal, iniciada a les 10:30 local (01:30 UTC).
N = Sessió nocturna, iniciada a les 19:00 local (10:00 UTC).
Data → | 24/07 | 25/07 | 26/07 | 27/07 | 28/07 | 29/07 | 30/07 | 31/07 | 01/08 | 05/08 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Prova ↓ | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N |
50 metres lliures | S | ½ | F | |||||||||||||||||
100 metres lliures | S | ½ | F | |||||||||||||||||
200 metres lliures | S | ½ | F | |||||||||||||||||
400 metres lliures | S | F | ||||||||||||||||||
800 metres lliures | S | F | ||||||||||||||||||
1.500 metres lliures | S | F | ||||||||||||||||||
100 metres esquena | S | ½ | F | |||||||||||||||||
200 metres esquena | S | ½ | F | |||||||||||||||||
100 metres braça | S | ½ | F | |||||||||||||||||
200 metres braça | S | ½ | F | |||||||||||||||||
100 metres papallona | S | ½ | F | |||||||||||||||||
200 metres papallona | S | ½ | F | |||||||||||||||||
200 metres estils | S | ½ | F | |||||||||||||||||
400 metres estils | S | F | ||||||||||||||||||
4×100 metres lliures | S | F | ||||||||||||||||||
4×200 metres lliures | S | F | ||||||||||||||||||
4×100 metres estils | S | F | ||||||||||||||||||
10 quilòmetres | F |
Data → | 24/07 | 25/07 | 26/07 | 27/07 | 28/07 | 29/07 | 30/07 | 31/07 | 01/08 | 04/08 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Prova ↓ | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N |
50 metres lliures | S | ½ | F | |||||||||||||||||
100 metres lliures | S | ½ | F | |||||||||||||||||
200 metres lliures | S | ½ | F | |||||||||||||||||
400 metres lliures | S | F | ||||||||||||||||||
800 metres lliures | S | F | ||||||||||||||||||
1.500 metres lliures | S | F | ||||||||||||||||||
100 metres esquena | S | ½ | F | |||||||||||||||||
200 metres esquena | S | ½ | F | |||||||||||||||||
100 metres braça | S | ½ | F | |||||||||||||||||
200 metres braça | S | ½ | F | |||||||||||||||||
100 metres papallona | S | ½ | F | |||||||||||||||||
200 metres papallona | S | ½ | F | |||||||||||||||||
200 metres estils | S | ½ | F | |||||||||||||||||
400 metres estils | S | F | ||||||||||||||||||
4×100 metres lliures | S | F | ||||||||||||||||||
4×200 metres lliures | S | F | ||||||||||||||||||
4×100 metres estils | S | F | ||||||||||||||||||
10 quilòmetres | F |
Data → | 24/07 | 25/07 | 26/07 | 27/07 | 28/07 | 29/07 | 30/07 | 31/07 | 01/08 | 04/08 | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Prova ↓ | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N | M | N |
4×100 metres estils | S | F |
Medallistes
Homes
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
50 m lliure detalls | Caeleb Dressel (USA) | 21.07 RO | Florent Manaudou (FRA) | 21.55 | Bruno Fratus (BRA) | 21.57 |
100 m lliure detalls | Caeleb Dressel (USA) | 47.02 RO | Kyle Chalmers (AUS) | 47.08 | Kliment Kolesnikov (ROC) | 47.44 |
200 m lliure detalls | Thomas Dean (GBR) | 1:44.22 | Duncan Scott (GBR) | 1:44.26 | Fernando Scheffer (BRA) | 1:44.66 |
400 m lliure detalls | Ahmed Hafnaoui (TUN) | 3:43.36 | Jack McLoughlin (AUS) | 3:43.52 | Kieran Smith (USA) | 3:43.94 |
800 m lliure detalls | Robert Finke (USA) | 7:41.87 | Gregorio Paltrinieri (ITA) | 7:42.11 | Mykhailo Romanchuk (UKR) | 7:42.33 |
1500 m lliure detalls | Robert Finke (USA) | 14:39.65 | Mykhailo Romanchuk (UKR) | 14:40.66 | Florian Wellbrock (GER) | 14:40.91 |
100 m esquena detalls | Evgeny Rylov (ROC) | 51.98 | Kliment Kolesnikov (ROC) | 52.00 | Ryan Murphy (USA) | 52.19 |
200 m esquena detalls | Evgeny Rylov (ROC) | 1:53.27 RO | Ryan Murphy (USA) | 1:54.15 | Luke Greenbank (GBR) | 1:54.72 |
100 m braça detalls | Adam Peaty (GBR) | 57.37 | Arno Kamminga (NED) | 58.00 | Nicolò Martinenghi (ITA) | 58.33 |
200 m braça detalls | Zac Stubblety-Cook (AUS) | 2:06.38 RO | Arno Kamminga (NED) | 2:07.01 | Matti Mattsson (FIN) | 2:07.13 |
100 m papallona detalls | Caeleb Dressel (USA) | 49.45 RM | Kristóf Milák (HUN) | 49.68 | Noè Ponti (SUI) | 50.74 |
200 m papallona detalls | Kristóf Milák (HUN) | 1:51.25 RO | Tomoru Honda (JPN) | 1:53.73 | Federico Burdisso (ITA) | 1:54.45 |
200 m estils detalls | Wang Shun (CHN) | 1:55.00 | Duncan Scott (GBR) | 1:55.28 | Jérémy Desplanches (SUI) | 1:56.17 |
400 m estils detalls | Chase Kalisz (USA) | 4:09.42 | Jay Litherland (USA) | 4:10.28 | Brendon Smith (AUS) | 4:10.38 |
4 × 100 m lliure detalls | Estats Units Caeleb Dressel (47.26) Blake Pieroni (47.58) Bowe Becker (47.44) Zach Apple (46.69) Brooks Curry[a] | 3:08.97 | Itàlia Alessandro Miressi (47.72) Thomas Ceccon (47.45) Lorenzo Zazzeri (47.31) Manuel Frigo (47.63) Santo Condorelli[a] | 3:10.11 | Austràlia Matthew Temple (48.07) Zac Incerti (47.55) Alexander Graham (48.16) Kyle Chalmers (46.44) Cameron McEvoy[a] | 3:10.22 |
4 × 200 m lliure detalls | Regne Unit Thomas Dean (1:45.72) James Guy (1:44.40) Matthew Richards (1:45.01) Duncan Scott (1:43.45) Calum Jarvis[a] | 6:58.58 | ROC Martin Malyutin (1:45.69) Ivan Girev (1:45.63) Evgeny Rylov (1:45.26) Mikhail Dovgalyuk (1:45.23) Aleksandr Krasnykh[a] Mikhail Vekovishchev[a] | 7:01.81 | Austràlia Alexander Graham (1:46.00) Kyle Chalmers (1:45.35) Zac Incerti (1:45.75) Thomas Neill (1:44.74) Mack Horton[a] Elijah Winnington[a] | 7:01.84 |
4 × 100 m estils detalls | Estats Units Ryan Murphy (52.31) Michael Andrew (58.49) Caeleb Dressel (49.03) Zach Apple (46.95) Hunter Armstrong[a] Andrew Wilson[a] Tom Shields[a] Blake Pieroni[a] | 3:26.78 RM | Regne Unit Luke Greenbank (53.63) Adam Peaty (56.53) James Guy (50.27) Duncan Scott (47.08) James Wilby[a] | 3:27.51 | Itàlia Thomas Ceccon (52.52) Nicolò Martinenghi (58.11) Federico Burdisso (51.07) Alessandro Miressi (47.47) | 3:29.17 |
10 km aigües obertes detalls | Florian Wellbrock (GER) | 1:48:33.7 | Kristóf Rasovszky (HUN) | 1:48:59.0 | Gregorio Paltrinieri (ITA) | 1:49:01.1 |
a Nedadors que sols van disputar les sèries i que reberen la medalla.
Dones
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
50 m lliure detalls | Emma McKeon (AUS) | 23.81 RO | Sarah Sjöström (SWE) | 24.07 | Pernille Blume (DEN) | 24.21 |
100 m lliure detalls | Emma McKeon (AUS) | 51.96 RO | Siobhán Haughey (HKG) | 52.27 | Cate Campbell (AUS) | 52.52 |
200 m lliure detalls | Ariarne Titmus (AUS) | 1:53.50 RO | Siobhán Haughey (HKG) | 1:53.92 | Penny Oleksiak (CAN) | 1:54.70 |
400 m lliure detalls | Ariarne Titmus (AUS) | 3:56.69 | Katie Ledecky (USA) | 3:57.36 | Li Bingjie (CHN) | 4:01.08 |
800 m lliure detalls | Katie Ledecky (USA) | 8:12.57 | Ariarne Titmus (AUS) | 8:13.83 | Simona Quadarella (ITA) | 8:18.35 |
1500 m lliure detalls | Katie Ledecky (USA) | 15:37.34 | Erica Sullivan (USA) | 15:41.41 | Sarah Köhler (GER) | 15:42.91 |
100 m esquena detalls | Kaylee McKeown (AUS) | 57.47 RO | Kylie Masse (CAN) | 57.72 | Regan Smith (USA) | 58.05 |
200 m esquena detalls | Kaylee McKeown (AUS) | 2:04.68 | Kylie Masse (CAN) | 2:05.42 | Emily Seebohm (AUS) | 2:06.17 |
100 m braça detalls | Lydia Jacoby (USA) | 1:04.95 | Tatjana Schoenmaker (RSA) | 1:05.22 | Lilly King (USA) | 1:05.54 |
200 m braça detalls | Tatjana Schoenmaker (RSA) | 2:18.95 RM | Lilly King (USA) | 2:19.92 | Annie Lazor (USA) | 2:20.84 |
100 m papallona detalls | Maggie Mac Neil (CAN) | 55.59 | Zhang Yufei (CHN) | 55.64 | Emma McKeon (AUS) | 55.72 |
200 m papallona detalls | Zhang Yufei (CHN) | 2:03.86 RO | Regan Smith (USA) | 2:05.30 | Hali Flickinger (USA) | 2:05.65 |
200 m estils detalls | Yui Ohashi (JPN) | 2:08.52 | Alex Walsh (USA) | 2:08.65 | Kate Douglass (USA) | 2:09.04 |
400 m estils detalls | Yui Ohashi (JPN) | 4:32.08 | Emma Weyant (USA) | 4:32.76 | Hali Flickinger (USA) | 4:34.90 |
4 × 100 m lliure detalls | Austràlia Bronte Campbell (53.01) Meg Harris (53.09) Emma McKeon (51.35) Cate Campbell (52.24) Mollie O'Callaghan[b] Madison Wilson[b] | 3:29.69 RM | Canadà Kayla Sanchez (53.42) Maggie Mac Neil (53.47) Rebecca Smith (53.63) Penny Oleksiak (52.26) Taylor Ruck[b] | 3:32.78 | Estats Units Erika Brown (54.02) Abbey Weitzeil (52.68) Natalie Hinds (53.15) Simone Manuel (52.96) Catie DeLoof[b] Allison Schmitt[b] Olivia Smoliga[b] | 3:32.81 |
4 × 200 m lliure detalls | R.P. de la Xina Yang Junxuan (1:54.37) Tang Muhan (1:55.00) Zhang Yufei (1:55.66) Li Bingjie (1:55.30) Dong Jie[b] Zhang Yifan[b] | 7:40.33 RM | Estats Units Allison Schmitt (1:56.34) Paige Madden (1:55.25) Katie McLaughlin (1:55.38) Katie Ledecky (1:53.76) Brooke Forde[b] Bella Sims[b] | 7:40.73 | Austràlia Ariarne Titmus (1:54.51) Emma McKeon (1:55.31) Madison Wilson (1:55.62) Leah Neale (1:55.85) Tamsin Cook[b] Meg Harris[b] Mollie O'Callaghan[b] Brianna Throssell[b] | 7:41.29 |
4 × 100 m estils detalls | Austràlia Kaylee McKeown (58.01) Chelsea Hodges (1:05.57) Emma McKeon (55.91) Cate Campbell (52.11) Emily Seebohm[b] Brianna Throssell[b] Mollie O'Callaghan[b] | 3:51.60 RO | Estats Units Regan Smith (58.05) Lydia Jacoby (1:05.03) Torri Huske (56.16) Abbey Weitzeil (52.49) Rhyan White[b] Lilly King[b] Claire Curzan[b] Erika Brown[b] | 3:51.73 | Canadà Kylie Masse (57.90) Sydney Pickrem (1:07.17) Maggie Mac Neil (55.27) Penny Oleksiak (52.26) Taylor Ruck[b] Kayla Sanchez[b] | 3:52.60 |
10 km aigües obertes detalls | Ana Marcela Cunha (BRA) | 1:59:30.8 | Sharon van Rouwendaal (NED) | 1:59:31.7 | Kareena Lee (AUS) | 1:59:32.5 |
b Nedadores que sols van disputar les sèries i que reberen la medalla.
Mixtes
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
4 × 100 m estils detalls | Regne Unit Kathleen Dawson (58.80) Adam Peaty (56.78) James Guy (50.00) Anna Hopkin (52.00) Freya Anderson[c] | 3:37.58 RM | R.P. de la Xina Xu Jiayu (52.56) Yan Zibei (58.11) Zhang Yufei (55.48) Yang Junxuan (52.71) | 3:38.86 | Austràlia Kaylee McKeown (58.14) Zac Stubblety-Cook (58.82) Matthew Temple (50.26) Emma McKeon (51.76) Bronte Campbell[c] Isaac Cooper[c] Brianna Throssell[c] | 3:38.95 |
c Nedadors que sols van disputar les sèries i que reberen la medalla.
Medaller
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1. | Estats Units | 11 | 10 | 9 | 30 |
2. | Austràlia | 9 | 3 | 9 | 21 |
3. | Regne Unit | 4 | 3 | 1 | 8 |
4. | R.P. de la Xina | 3 | 2 | 1 | 6 |
5. | ROC | 2 | 2 | 1 | 5 |
6. | Japó | 2 | 1 | 0 | 3 |
7. | Canadà | 1 | 3 | 2 | 6 |
8. | Hongria | 1 | 2 | 0 | 3 |
9. | Sud-àfrica | 1 | 1 | 0 | 2 |
10. | Brasil | 1 | 0 | 2 | 3 |
Alemanya | 1 | 0 | 2 | 3 | |
12. | Tunísia | 1 | 0 | 0 | 1 |
13. | Països Baixos | 0 | 3 | 0 | 3 |
14. | Itàlia | 0 | 2 | 5 | 7 |
15. | Hong Kong | 0 | 2 | 0 | 2 |
16. | Ucraïna | 0 | 1 | 1 | 2 |
17. | França | 0 | 1 | 0 | 1 |
Suècia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
19. | Suïssa | 0 | 0 | 2 | 2 |
20. | Dinamarca | 0 | 0 | 1 | 1 |
Finlàndia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 37 | 37 | 37 | 111 |
Referències
- ↑ «Joint Statement from the International Olympic Committee and the Tokyo 2020 Organising Committee - Olympic News» (en anglès), 15-07-2021. [Consulta: 30 juliol 2021].
- ↑ 2,0 2,1 2,2 «Tokyo 2020 Aquatics To Have Morning Olympic Finals». Swimming World Magazine, 13-09-2018.
- ↑ 3,0 3,1 3,2 «Schedule - Swimming Tokyo 2020 Olympics».
- ↑ 4,0 4,1 4,2 «Swimming Competition Schedule».
- ↑ 5,0 5,1 «Marathon Swimming Competition Schedule».